Novorodenecký skríning

Od 1. februára 2009 sa vďaka MZ SR, VšZP a neúnavnej snahe lekárov z DFNsP v Banskej Bystrici, začne už aj na Slovensku vykonávať všetkým novorodencom screening na cystickú fibrózu.

Ďakujeme.

Dňa 01/02/09 nadobúda platnosť nové, prepracované Odborné usmernenie Ministerstva zdravotníctva Slovenskej republiky ku skríningu fenylketonúrie, kongenitálnej hypotyreózy, kongenitálnej adrenálnej hyperplázie a cystickej fibrózy novorodencov a zdravotnej starostlivosti o zachytené prípady.
Prvé tri ochorenia sa vyšetrujú v SR už dávno, ale CF pribudla medzi nich len teraz. Slovenská republika sa zaradila medzi 9 štátov Európskej Únie, v ktorých sa bude skríningovo vyšetrovať cystická fibróza.
Skríningom rozumieme vyhľadanie určitej choroby alebo vady v populácii. Novorodenecký skríning je preventívny program, zameraný na vyhľadávanie vybraných vrodených chýb. Deti sa rodia bez akýchkoľvek príznakov, sú zdanlivo zdravé, a vrodená chyba sa začne prejavovať postupne, čím trvalo poškodzuje vývoj organizmu. Včasný záchyt skríningom umožní účinnú liečbu už pred poškodením a zaistí tak optimálny vývoj dieťaťa.
Samotný skríning sa uskutočňuje u všetkých novorodencov odberom krvi na štvrtý až piaty deň života. Odber vzorky sa vykoná dostatočne hlbokým vpichom sterilnou ihlou do pätičky novorodenca po predchádzajúcej dezinfekcii kože. Kvapka krvi sa kvapne na odberový filtračný papierik. Odoberajú sa štyri kvapky krvi – štyri terčíky. Následne materiál putuje z neonatologických a novorodeneckých pracovísk do Skríningového centra novorodencov Slovenskej republiky v Banskej Bystrici pri Detskej fakultnej nemocnici s poliklinikou.
Samotné potvrdenie alebo vylúčenie ochorenia vykonávajú už diagnostickými testami ambulancie špecializovanej zdravotnej starostlivosti.
Cystická fibróza sa skrínuje na základe zvýšenej hladiny imunoreaktívneho trypsínu. V prípade podozrenia na možné ochorenie nahlási skríningové centrum rizikového novorodenca príslušnej špecializovanej ambulancii pre CF, kde sa zabezpečí klinické vyšetrenie a overí sa diagnóza stanovením chloridov v pote – potným testom. K definitívnemu potvrdeniu diagnózy CF sa vykoná následná konfirmácia genotypu.

Súčasný model skríningu CF je:
imunoreaktívny trypsín – imunoreaktívny trypsín – chloridy v pote – perspektívne imunoreaktívny trypsín – pankreatický proteín – chloridy

Ďalšie sledovanie a liečba pokračuje v súčasných regionálnych centrách pre liečbu CF:

Pre Bratislavu a západoslovenský región – Klinika detskej pneumológie a ftizeológie
FNsP Bratislava, Podunajské Biskupice
Krajinská 91/10, Bratislava

Pre stredoslovenský región – Centrum CF, DFNsP Banská Bystrica, Nám. L. Svobodu č. 4.

Pre východoslovenský región – Centrum CF, DFNsP, Trieda SNP 1, Košice

MUDr. Takáč Branko

Advertisement

1 Response so far »

  1. 1

    Monika Bieliková said,

    Dobrý deň!
    Chcem sa opýtať, či sa môže aj zmýliť skríning na Cf, teda či je možné, že potný test vyvráti pozitívny skríning na CF????


Comment RSS · TrackBack URI

Pridaj komentár

Zadajte svoje údaje, alebo kliknite na ikonu pre prihlásenie:

WordPress.com Logo

Na komentovanie používate váš WordPress.com účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Twitter picture

Na komentovanie používate váš Twitter účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Facebook photo

Na komentovanie používate váš Facebook účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Connecting to %s

%d blogerom sa páči toto: